Strategie a taktika při boji s chybami

Abstrakt

Ať se snažíme sebevíc, při vývoji a provozu software se nevyhneme chybám. Kvalitním testováním a dalšími postupy můžeme jejich množství snížit, ale nikdy nejsme schopni je úplně eliminovat.

Chyby prostě byly, jsou a budou. Proto je vhodné s tím počítat a mít již od začátku připravenou strategii, jak se s chybami efektivně vypořádat. V rámci této prezentace se podíváme na některé způsoby a mechanismy, jak chyby včas detekovat, jak minimalizovat jejich dopad, jak se z nich rychle zotavit a jak celkově naši práci při boji s chybami zjednodušit.

Petr Adámek

Petr Adámek se vývoji aplikací v Javě věnuje již 20 let. Jeho doménou jsou zejména podnikové informační systémy a návrh aplikací. Zajímá se o to, jak navrhovat a vyvíjet robustní aplikace tak, aby byly spolehlivé, dobře udržovatelné a snadno rozšiřitelné. Je posedlý psaním jednotkových testů a refaktoringem, takže ho občas projektoví manažeři nemají rádi. Rád poznává nové věci a rád se o své znalosti dělí s ostatními. V současné době pracuje jako nezávislý konzultant. Od roku 2004 také jako externí vyučující přednáší kurzy pokročilého vývoje v jazyce Java na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Dále se aktivně angažuje v brněnské Java User Group a rád organizuje setkání příznivců Javy ve svém vinném sklepě.