Několik rad a tipů k systémové integraci

Abstrakt

Jednou z velmi důležitých oblastí IT v dnešní moderní době je systémová integrace. Firmy i instituce provozují řadu informačních systémů a oprávněně požadují, aby tyto systémy spolu dobře spolupracovaly a probíhala mezi nimi efektivní výměna dat.

V praxi to přitom nebývá úplně jednoduché; musíme řešit problémy s kompatibilitou, performance a spolehlivostí, komunikovat s různými týmy a externími dodavateli, synchronizovat proces nasazení, a jakákoliv změna vyžaduje zapojení.

V této prezentaci si ukážeme několik rad a tipů, jak systémovou integraci dělat efektivně, a ukážeme si pár příkladů, čemu se naopak vyhnout. Tyto informace mohou být samozřejmě užitečné i pro realizaci systémů založených na architektuře mikroslužeb.

Petr Adámek

Petr Adámek se vývoji aplikací v Javě věnuje již 20 let. Jeho doménou jsou zejména podnikové informační systémy a návrh aplikací. Zajímá se o to, jak navrhovat a vyvíjet robustní aplikace tak, aby byly spolehlivé, dobře udržovatelné a snadno rozšiřitelné. Je posedlý psaním jednotkových testů a refaktoringem, takže ho občas projektoví manažeři nemají rádi. Rád poznává nové věci a rád se o své znalosti dělí s ostatními. V současné době pracuje jako nezávislý konzultant. Od roku 2004 také jako externí vyučující přednáší kurzy pokročilého vývoje v jazyce Java na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Dále se aktivně angažuje v brněnské Java User Group a rád organizuje setkání příznivců Javy ve svém vinném sklepě.